Jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy, to do jakichkolwiek prac na elewacji budynku konieczna będzie zgoda administratora. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora typu split jest ingerencją w budynek, a to wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Dlatego też przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, czy montaż będzie w ogóle możliwy i jakie wymagania powinno spełniać takie urządzenie. Może się bowiem okazać, że zarządca będzie miał własne wytyczne i wymagania związane z wielkością jednostki zewnętrznej, poziomem hałasu itd. Zgoda wymagana jest zarówno w przypadku montażu klimatyzacji z jednostką zewnętrzną w mieszkaniach prywatnych, jak i w lokalach usługowych znajdujących się w budynkach należących do wspólnot. Trzeba pamiętać o tym, że montaż klimatyzacji bez zgody administratora budynku jest traktowany jako samowola budowlana, a na właściciela lokalu może zostać nałożona kara oraz obowiązek demontażu urządzenia i przywrócenia elewacji do stanu pierwotnego.
Dobór mocy w klimatyzatorach pojedynczych, oraz klimatyzatorach przenośnych – aby dokonać wstępnego doboru mocy klimatyzatora należy podzielić powierzchnię pomieszczenia (w metrach) przez 10. Otrzymany wynik jest to przybliżona wymagana moc urządzenia wyrażona w kW, np. salon o powierzchni 50 m2 / 10 = 5,0 kW. W klimatyzatorach typu multi-split, aby dokonać wstępnego doboru mocy układu należy określić ilość pomieszczeń oraz ich powierzchnię. Np. salon z otwartą kuchnią (ok 50m2) oraz dwie sypialnie (20m2, oraz 25m2) Następnie należy podzielić powierzchnię każdego pomieszczenia (w metrach) przez 10, otrzymując w ten sposób przybliżoną wymaganą moc klimatyzatorów. Salon 50m2/10 = 5,0 kW Sypialnia 20m2/10 = 2,0 kW Sypialnia 25m2/10 = 2,5 kW Na koniec wyniki należy do siebie dodać, a otrzymana wartość jest przybliżoną mocą całego układu. 5,0 kW + 2,0 kW + 2,5 kW = 9,5 kW
Najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie danego pomieszczenia Pomieszczenie w budynku ocieplonym o powierzchni 25m2, 2 osoby, 2 komputery, okna po stronie wschodniej. Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW chłodu pobiera 0,65 kW prądu na godzinę pracy urządzenia. Kilowat prądu w przybliżeniu kosztuje 0,60 zł. Przy temperaturze zewnętrznej 28*C i zadanej wewnętrznej 23*C będzie pracował około 6-7 godzin. Wyliczając czas pracy * pobór mocy * koszt kilowata wychodzi około 3 złotych za dzień pracy.
Kupując urządzenie otrzymujecie państwo w raz z nim kartę gwarancyjną. I zawarte w niej ogólne warunki gwarancji producenta. Pierwszym wymogiem producenta jest montaż urządzenia przez wykwalifikowanych pracowników. Następnym wymogiem jest terminowa kontrola pracy urządzenia przez serwisantów. Sumując, jeżeli samodzielnie zamontowaliście klimatyzator nie musicie dbać o przeglądy ponieważ nie macie gwarancji na urządzenie. Jeżeli urządzenie było zamontowane przez specjalistów i posiadacie gwarancję, musicie dopilnować okresowych przeglądów, gdyż tylko one są podstawą do reklamacji związanych z wadliwą pracą urządzenia.
Jednym ze sposobów szybkiego obliczenia wymaganej mocy klimatyzatora jest: